Leasing samochodu osobowego czy samochód na kredyt?

Leasing samochodu osobowego czy samochód na kredyt?

 

Kupując samochody osobowe z pewnością przedsiębiorcy stają przed bardzo trudnym wyborem, czy zapłacić za pojazd gotówką, zdecydować się na leasing czy też kredyt. Z pierwszej formy sfinansowania zakupu auta nie mogą jednak skorzystać wszyscy, w dużej mierze ze względu na konieczność dysponowania odpowiednią sumą pieniędzy. Pozostaje zatem leasing i kredyt.

 

Leasing finansowy i leasing operacyjny

 

Decydując się na skorzystanie z oferty firmy leasingowej, musimy dokonać kolejnego wyboru. Czy lepszym rozwiązaniem będzie leasing samochodu osobowego finansowy czy też operacyjny. Przy leasingu finansowym przedsiębiorca może część odsetkową rat leasingowych zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. Kolejną kluczową rzeczą, o której należy wiedzieć, jest metoda amortyzacji:

 

  • liniowa metoda amortyzacji – jest to podstawowy sposób amortyzacji i jego stawka, jaka wynika z ustawowego wykazu wynosi 20% w skali roku
  • indywidualna metoda amortyzacji – może być stosowana przy leasingu samochodów osobowych używanych. Przed nabyciem musi być ono użytkowane przez minimum pół roku lub w przypadku jego ulepszenia. Maksymalna stawka amortyzacji stosowana w tym przypadku wynosi 40% w skali roku.

 

Przy leasingu finansowym przedsiębiorca nie wprowadza go do ewidencji środków trwałych. Przez cały okres trwania leasingu to firma leasingowa jest właścicielem pojazdu, dlatego też to ona również dokonuje amortyzacji samochodu. Warto podkreślić, że w tym przypadku leasingobiorca może zaliczyć wszelkie opłaty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów.

 

A może kredyt?

 

Leasing samochodu osobowego to jedno rozwiązanie, drugim jest kredyt bankowy. Tutaj również mamy dwie drogi finansowania pojazdu – kredyt gotówkowy na dowolny cel i kredyt samochodowy. W pierwszej opcji, jak sama nazwa wskazuje, nie jest wymagana żadna dokumentacja dotycząca zakupu pojazdu, gdyż pieniądze mogą zostać przeznaczone na dowolny cel. Klient w każdym momencie może sprzedać pojazd obciążony kredytem. Drugi rodzaj kredytu nie daje takiej możliwości, jednak warunki kredytowe mogą się okazać dla właściciela pojazdu dużo korzystniejsze. Oprocentowanie przy kredycie samochodowym waha się od 6 do 9,5%, podczas gdy przy kredycie gotówkowym od 10 do 16%.

 

Leasing samochodu osobowego lepszy od kredytu?

 

Wszystko ma swoje wady i zalety, zarówno leasing, jak również kredyt związane są z pewnymi korzyściami i zobowiązaniami względem firmy leasingowej czy też banku. W przypadku kredytu do kosztów zaliczyć można zapłacone odsetki od raty kredytu, prowizje, opłaty manipulacyjne oraz opłaty dodatkowe, koszty eksploatacji pojazdu, a także koszt zakupu pojazdu. Leasing samochodu osobowego ma również swoje zalety, które stanowią przewagę nad kredytem bankowym. Najważniejszą z nich jest możliwość rozliczenia całości rat leasingowych w firmie. Samochód firmowy pracuje zatem na spłatę rat, mamy więc do czynienia z korzyścią, która w wielu przypadkach przechyla szalę korzyści na rzecz leasingu.

 

Skoro samochód sam może pracować na spłatę rat leasingowych, to dlaczego nie skorzystać z takiej możliwości? Leasing samochodu osobowego nadal stanowi najpopularniejszą formę finansowania pojazdów w firmie.