Leasing samochodów używanych – co powinieneś wiedzieć

W Polsce duży odsetek kierowców decyduje się na zakup samochodów używanych. Leasingodawcy znacznie chętniej finansują auta z rynku pierwotnego, jednak nie mogą pozostawać obojętni na tych kierowców, którzy kupują pojazdy z rynku wtórnego. Warto natomiast wiedzieć, kiedy leasing samochodów używanych jest możliwy, a kiedy trzeba liczyć się z odmową.

 

Wiek – największe ograniczenie

 

Nietrudno wytłumaczyć fakt, że to właśnie młodsze auta chętniej są finansowane przez leasingodawców. Jest to uwarunkowane jego stanem oraz wiekiem zbliżonym do samochodów nowych. Problemu nie powinni mieć właściciele samochodów 4- i 5-letnich. Nie oznacza to jednak, że w innych przypadkach nie można ubiegać się o indywidualne rozpatrzenie sprawy. Zawsze jest szansa na jej pozytywne rozpatrzenie. Nie tylko wiek pojazdu odgrywa znaczenie, ale pod uwagę brane są także inne czynniki.

 

Czynsz inicjalny – wysokość kosztów

 

Czynsz inicjalny to wymagana wpłata początkowa. Przy samochodach nowych wynosi on od 0 do 5%, przy używanych jest on najczęściej wyższy i oscyluje w granicach 10-45%, co jest oczywiście uzależnione od oferty firmy leasingowej. Wysokość wpłaty może, ale nie musi być uzależniona od wieku auta. W tym przypadku duże znaczenie mają zatem możliwości finansowe osoby ubiegającej się leasing.

 

(Nie)pewne źródło

 

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na decyzję o uzyskaniu finansowania jest źródło, z jakiego pochodzi samochodów. Trzeba pamiętać, że przez cały czas trwania umowy to leasingodawca jest właścicielem pojazdu, zatem zależy mu na tym, aby pochodził on z pewnego źródła. Większą szanse na uzyskanie leasingu samochodu używanego mają kierowcy, którzy decydują się na jego zakup od autoryzowanych dealerów lub w komisach. Nie skreśla to od razu osób, które pozyskują pojazd od osób prywatnych. Wszystko zależy od samej firmy leasingowej oraz jej indywidualnego podejścia do klienta.

 

Leasing samochodów używanych nie jest już niczym nowym i zaskakującym. Trzeba jednak pamiętać, że jego uzyskanie może być trudniejsze, niż w przypadku leasingu samochodu nowego. Dobra firma leasingowa na pewno będzie chciała sprostać wymaganiom klienta i postara się znaleźć dla niego najlepsze rozwiązanie.