Leasing operacyjny a finansowy – dla kogo, które rozwiązanie korzystniejsze?

Zakup samochodu lub sprzętu dla swojej firmy nie musi wiązać się z dużym wydatkiem i nie ma również konieczności dysponowania dużą gotówką. Dwa rozwiązania – leasing operacyjny oraz finansowy dają szereg możliwości rozwoju firmy na bardzo dobrych i korzystnych warunkach. Które rozwiązanie będzie jednak lepsze dla Ciebie?

 

Leasing jest ofertą finansową przeznaczoną jedynie dla firm, niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza czy też spółka cywilna lub spółka praw handlowego. Ważne jest jednak to, aby firma miała dochody, czyli – najprościej mówiąc – musi zarabiać.

 

Leasing operacyjny a finansowy – różnice są widoczne, o czym wzmiankowaliśmy już w artykule „Różnica między leasingiem operacyjnym a finansowym”. Teraz należy się zastanowić, kiedy lepszym rozwiązaniem będzie pierwsza, zaś kiedy druga opcja. Najlepiej pokazać to na konkretnym przykładzie.

 

Przedsiębiorca bierze samochód osobowy w leasing, który w 100% będzie wykorzystywany do celów służbowych. Cena pojazdu netto jest równa 100 tys. złotych, a leasingobiorca jest w stanie zapłacić 10% kapitału początkowego, z kolei koszt wykupu pojazdu wyceniono na 1000 zł, co stanowi 1% jego wartości. Umowę pospisujemy na 3 lata, a miesięczna rata jest równa 2 854,17 zł. Zarówno przy leasingu operacyjnym, jak również finansowym całkowity koszt zakupu netto to 113 750,12 zł.  Teraz zajmujemy się kosztami związanymi z podatkiem VAT, wynoszącym 26 162,53 zł. Przy leasingu operacyjnym przedsiębiorca będzie płacił go w częściach:

 

  • 2 300 zł przy opłacie wstępnej,
  • 656,46 zł przy każdej racie leasingowej,
  • 230 zł przy wykupie samochodu.

 

Przy leasingu finansowym cała kwota będzie płacona jednorazowo, w całości, z góry. Oznacza to jedno – w tym przypadku większą kwotę pieniędzy trzeba zainwestować na początku, a przedsiębiorca odpisuje sobie od podatku jednorazowo wpłatę wstępną wynoszącą 10 tys. zł, jak również pełne raty leasingowe. Decydując się na leasing operacyjny przedsiębiorca na początku zapłaci mniej, a w koszty uzyskania przychodu wliczy podatkową wartość samochodu na podstawie odpisów amortyzacyjnych przez okres 5 lat.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj leasingu będzie korzystniejszy, o tym na pewno zdecyduje szereg innych czynników, natomiast sytuacja leasingobiorcy zostanie rozpatrzona indywidualnie. Jeżeli jednak nie dysponujemy odpowiednio wysoką sumą pieniędzy, lepiej zdecydować się na leasing operacyjny, gdzie koszty są rozłożone w czasie.